Portal clienți Biblioteca de cunoștințe Facturare Am primit factura doar în format PDF. E legal?

Sunt programate lucrări de mentenanță; unele servicii pot fi afectate. Află mai multe

Am primit factura doar în format PDF. E legal? Tipărire

  • pdf, legal, factura
  • 1

Da, este legal.

Mai jos ai raspunsul oficial dat de ANAF in februarie 2009 la o întrebare similară.
Infomatiile sunt obtinute de la pe site-ul Codulfiscal.net: (acolo vei gasi si raspunsul complet)

Intrebare: Care sunt conditiile care trebuie indeplinite de facturile trimise exclusiv prin e-mail?
Raspuns ANAF 11 februarie 2009: Posibilitatea trimiterii prin mijloace electronice a facturilor este prevazuta la art. 155 alin. (8) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

.....

In situatia in care nu se doreste stocarea facturilor prin mijloace electronice, ci doar transmiterea lor catre beneficiar via e-mail, consideram ca nu este necesara indeplinirea conditiilor prevazute mai sus. In sprijinul acestei afirmatii amintim ca nu mai sunt necesare semnarea si stampilarea facturii, prin urmare, factura primita pe e-mail si printata poate fi considerata exemplar original. Consideram ca aceasta procedura are ca scop numai facilitarea punerii la dispozitie a facturii de catre furnizor/prestator clientului si nu se incadreaza in prevederile art. 155 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal si ale normelor metodologice date in aplicarea acestuia.

Dacă în continuare dorești factura fiscală în format material, te rugăm să specifici acest lucru în momentul comenzii sau ulterior, printr-un tichet de suport.


Răspunsul a fost util?

« înapoi